Kõik sihtkohad

KÜPROS

Hinnad alates: 452€

Üldinfo

Üldinfo

Rahvaarv: 801 900 inimest

Pindala: 9251 km²

Pealinn: Nikosia

Üldinfo: Küpros on Vahemere pärl. Päikeses unelevad liivarannad ja erksinine meri vahelduvad suursuguste metsaste mägedega, tsitruseliste aiad ja banaanikasvandused vahelduvad oliivisalude ja viinamarjaväljadega.
Pole juhus, et just siin sündis kõigi armunute kaitsja, ilu- ja armastuse jumalanna Aphrodite. Jumalad ise kinkisid meile Küprose selle lõhnava liivatee ja pujuga, uniste küladega kaljujärsakutel ja kirikutega mäenõlvadel. Sellel saarel on kõik tingimused suurepäraseks puhkuseks – tervendav kliima, esmaklassilised hotellid, soe Vahemeri, erakordselt rõõmsameelne ja külalislahke kohalik rahvas ja muidugi rahvusköök – kõik see teeb Küprosel viibimise tõeliselt meeldejäävaks, kingib hulgaliselt unustamatuid emotsioone, annab reipust ja energiat terveks aastaks.

Geograafia: Küpros asub Vahemere kirdeosas, 380 km kaugusel Egiptusest, 105 km kaugusel Süüriast ja vaid 75 km kaugusel Türgist.
Saare suurim pikkus idast läände on 241 km, põhjast lõunasse 100 km. Küprose kummaline siluett meenutab päikeses tardunud sisalikku. Saare põhjarannik on katkendlik ja kaljune, aga lõunas on pikad liivarannad. Peaaegu pool saarest on mägismaa – saare edelaosas on Troodose mäestik, kus asub saare kõrgeim 1952 m kõrgune Olümpose mägi.

Rahvastik: Umbes 85% küprose kreeklased, kaasa arvatud maroniidid, armeenlased ja romaani keelt kõnelejad. Umbes 13% küprose türklased ja muud rahvad.

Keel: Põhilised keeled on kreeka ja türgi keel, kuid igal pool saab hakkama inglise, harvemini prantsuse ja saksa keelega.

 

Usk: Õigeusklikke on 77%, moslemeid 18%.

Riigikord: Küpros on Vabariik, valitsusjuht on president.

Kliima: Küprose kliima on aasta läbi ühtlane. Küprose talv on väga lühike ja pehme. Enamus talvepäevi on selged ja päikesepaistelised. Jaanuarikuu keskmine temperatuur on 19ºC. Keskmine õhutemperatuur suvel on 25-35ºC, suvine veetemperatuur on 27ºC.

Köök: Küprose köök on segu vahemere ja ida köögist. Puhtalt küprose toit ei ole lihtsalt mingi eraldi roog, vaid eriline gastronoomiline rituaal meze, kui pakutakse 8-10 erinevat rooga.
Küprose toit on ka musakas, sulfakia, dolmades ja tabas. Rannikurestoranides valmistatakse väga maitsvaid toite mereandidest. Väga populaarne on suitsutatud lambajuust, hallumi.
Rohke mee ja mandlitega valmistatakse idamaiseid maiustusi, näiteks lukumi või baklagas – kihiline pähklitäidisega tainas, üle valatud rohke mee ja siirupiga või siis halvas – teatud magusad küpsised ja kadaif – küpsetatud magusad nuudlid.
Parimad veinid on näiteks valge kuiv vein „Afrodite”, poolkuiv valge vein „Keo Hok”, kerge punane vein „Othello”, burgundia veinidele sarnane kuiv punane vein „Domen d´Ahera”.
Ainult Küprosel on võimalik maitsta kuiva dessertveini „Kommandaria”, kuiva valget veini „Alkeon”, valget veini „Nefeli” ja muidugi magusat muskaat-dessertveini „Limassol”.

Viisad

Viisad

Eesti passi omanikud ning punase vene passi ja halli välismaalase passi omanikud, kellele on kehtiv elamis- ja tööluba Eestis, võivad Küprosel viibida viisavabalt 90 päeva.

Nõudmised Eesti passiga reisijatele:
Saab reisida kehtiva passi kui isikutunnistuse (ID-kaardi)alusel. Dokument peab kehtima kogu reisi vältel sh.tagasilennul.

Nõudmised punase vene passiga reisijatele, kehtiv elamis- ja tööluba Eestis

Pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
Alaline eesti tööluba passis või ID kaart, mis kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
edasi-tagasi piletite broneering
soovitav on majutuse broneering ja reisikindlustuse olemasolu

Vene pass-reisidokumendi väljaandmise aeg ei tohi olla vanem kui 10 aastat. Juhul kui dokument on vanem ei ole võimalik antud dokumendiga Küprosele reisida (va.Põhja-Küpros)!

Nõudmised halli välismaalase passiga reisijatele, kehtiv elamis- ja tööluba Eestis

Pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
Alaline eesti tööluba passis või ID kaart, mis kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
edasi-tagasi piletite broneering
reisikindlustus kogu reisi perioodiks
piisavad rahalised vahendid kogu reisi perioodiks
soovitav on majutuse broneering

Hall pass-reisidokumendi väljaandmise aeg ei tohi olla vanem kui 10 aastat. Juhul kui dokument on vanem ei ole võimalik antud dokumendiga Küprosele reisida (va.Põhja-Küpros)!

KÜPROSE SUURSAATKOND HELSINGIS:

Suursaadik T.E. Pr. Thalia Petrides

Bulevardi 5 A 19,

00120 Helsingi, Soome

tel. (358 9) 696 28 20

faks (358 9) 677 428

e-mail: mail@cyprusembassy.fi

www.cyprusembassy.fi

Kasulik teada

Kasulik teada

Elekter: Voolupinge on võrgus 240V, 50Hz, pistikud on kolmefaasilised, on vajalik „üleminek”. Enamikus hotellides saab tagatise eest laenutada adapteri või osta see poest 1-1,5 küprose naela eest.

Raha: Küprose rahaühik on euro. Käibel on rahatähed väärtusega 5, 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 eurot, samuti mündid väärtuses 1, 2, 5, 10, 20, 50 senti ning 1 ja 2 eurot.

Valuutavahetus: Raha on mõistlik vahetada pankades, mitte hotellide rahavahetuspunktides, kus rahakurss ei ole nii hea kui pangas. Pangad töötavad iga päev 8.30 – 12.30, v.a. laupäev ja pühapäev. Nicosias ja kuurortides töötavad pangad ka peale lõunat 16.30 – 18.30(oktoobrist aprillini 15.30 – 17.30 samadel päevadel).

Kauplused: Kauplused töötavad 8.00 – 13.00 esmapäevast laupäevani; peale lõunat talvisel ajal 15.00 – 17.30, suvel 16.00 – 19.00. Kolmapäeval ja laupäeval on kauplused pärastlõunasel ajal suletud.

Jootraha: 10% teenustasu lisatakse arvele enamuses Küprose Kreeka-osas(lõunas). Põhja-Küprosel lisatakse arvele jootraha ainult väga kallites restoranides, mistõttu on kombeks ise jootraha jätta. Tavaliselt antakse jootraha ka taksojuhile, hotellis on kombeks jätta mõned mündid toateenijale.

Meened: Lefkara pitsid, KEO õlu, küprose maiustus soundzouko (sudzuko), mida valmistatakse viinamarjasiirupist ja mandlitest. Suitsutatud lambajuustu hallumi valmistatakse ainult Küprosel. Kommandaria on Küprose dessertvein.
Palju on kohalikku traditsioonilist keraamikat – kanne, vaase ja küünlajalgu.

Toll: Tollimaksuta võib riiki sisse viia 220 sigaretti, kanget alkoholi 1 liiter, veini 0,75 liitrit, lõhnaõli 0,76 g, odekolonni 300 g, meeneid kuni 50. Küprose naela väärtuses. Puuviljade ja elavate lillede sissevedu riiki on keelatud.

Transport: Kõige odavam transpordiliik on buss. Bussiliiklus ühendab kõiki kuurorte ja turismipiirkondi ning kõiki Küprose tähtsamaid linnu. Kõige populaarsem transpordiliik on takso. Linnataksot võib tellida telefoni teel hotelli receptionist või baastaksopeatustest. Peale tavaliste taksode teevad linnadevahelisi sõite ka teenus-taksod, mida saab hotelli receptionist tellida. Need on küll bussist kaks korda kallimad, kuid tunduvalt odavamad tavalisest taksost, kuna võtavad peale kuni 10 inimest.

Autorent: Renditingimused võivad firmades erineda. Hinna sees on reeglina piiramatu läbisõit ja autokindlustus, antakse ka linna kaart. Bensiini eest tuleb maksta eraldi. Teedel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, kuna Küprosel on vasakpoolne liiklus.

Kasulikud telefonid:

Politsei – 1460

Vaatamisväärsused

Vaatamisväärsused

Vastavalt Kreeka mütoloogiale armastuse ja ilu jumalanna – Aphrodite astus maale Küprose rannikul. Küpros kannab õigustatult ilu saare nimetust, mis ühendab endas mitmeid põnevaid kontraste. Alates jahedatest männimetsadega kaitstud mägede tippudest, kust võib mõne minutiga laskuda kuldse liivaga ranna ja sooja mere äärde, vaiksed, ajast puutumata värvikad külad ja kontrastina nende kõrval asuvad kaasaegsed linnad oma ärikeskustega.
Ranniku aladel asuvates luksushotellide külalised võivad endale korraldada jalutuskäigu mööda seda kaunist ja ürgset maastiku.

Nicosia – tarbekunstikeskus, piiskopiplats koos Peapiiskopi paleega, Ammohostos’e väravad, vabadussammas ja Arheoloogia muuseum, St John Cathedral, mis on ehitatud 1662 aastal, Venetsia kindluse seinad (XVI saj.) koos Famagusta väravaga ja väljaspoolt Omavalitsuse Pargiga, Hrisaliniotissa kirik, mis on ehitatud 1450 aastal, Mosque Omeriye, Tripiotis ja Faneromeni Kirikud.

Limassol – suuruselt teine Küprose linn ja suurim kuurortlinn, asub saare lõunarannikul. Isegi talvel, kui teistes turismi linnades elu peatub, tervitab Limassol endiselt külastajaid. Limassol pakub erinevaid meelelahutusi. Antiigi armastajad saavad külastada erinevaid iidseid losse, muuseume, kirikuid. Soovitame külastada keskaja muuseumit.
Passiivse puhkuse pooldajad saavad nautida meeldivat teenindust luksuslikes hotellides. Turismikeskuse alal leiate suure valiku restorane, taverne, diskoteeke, noorte- ja ööklubisid. Kürosel on avatud kolm suurepärast veekeskust.
Limassol ei ole mitte ainult kuurort, vaid ka suur majanduslik-, äri-, kaubandus- ja kultuurikeskus. Seega on see suurepärane koht ka komandeeringute korraldamiseks.
Küpros on tuntud ka oma veinivalmistamisega. Igal aastal, septembri alguses, toimub siin veinifestival, mis pärineb antiikajast ja on seotud mütoloogilise veinijumala Dionysos’ega.

Ayia Napa – mis veel mõni aeg tagasi oli väike kaluriküla, on nüüd Küprose meelelahutuse pealinn.
Aya Napa asub Larnaca lennujaamast tunnise autosõidu kaugusel ja Paphos´est umbes 2,5 tunni kaugusel
See on paradiis pronkspäevituse fännidele ja innukatele ujujatele. Pehme ja õrn valge liiv, hämmastavalt puhas ja soe meri, taevasinised lahed oma lummava iluga ja igasugused vee naudingud. Aja Napa meelitab Küprosele aina rohkem ja rohkem turiste. Arenenud on kultuuriürituste võrgustik: veepealne spordi-ja meelelahutuskompleks, erinevad baarid, diskoteegid ja karaoke- restoranid.
See on ideaalne koht lõõgastumiseks koos lastega. Madalate vetega ohutud rannad, vee- ja lõbustuspargid, delfinaarium.

Larnaca – Larnaca kindlus (1625), Jamia Kebir´i Mošee, Püha Lazarus’e kirik, Laiki Getonya – üks vanimaid linna kvartaleid, Angeloktistos’e kirik, Hala Sultan Tekke mošee (1816), üks suurimaid moslemi pühapaikadest, kuhu on maetud prohvet Muhammadi tädi, Umm Haram, Akvedukt (mida kasutati aastani 1939), katoliku Püha Sofia Katedraal (XIII saj.), Arheoloogiamuuseum, Püha Catherine Kuninglik Kabel.

Paphos – Sadama kindlus, Paphos’e mosaiigid, mis on kantud maailma kultuuripärandi UNESCO nimistusse, Panayia Limeniotissa Basiilika, Odeon Theatre, Püha Saalomoni katakombid, Kuninglikud haud, Hrisopolitessa kirik ja Püha Pauluse sammas, “Theseus’ maja”, “Dionysos’e Villa”, Aphrodite rand, suitsetamise laht, iidne Rooma linn Curium oma kreeka-rooma teatriga, Kolossi loss. Muinsusaja kultuurimälestised Salamiin’is: Püha Katariina haud, Kostello loss Famagusta’s, gooti Püha Nikolose katedraal.

Meie kinkekaardid

Ideaalne võimalus kinkida oma sõbrale või lähedasele Reisiparadiisi kinkekaart, pakkumaks parimat puhkust.

Loe lähemalt

Ei leidunud sobivat reisi?

Klienditeenindus:

+372 56 62 88 80